ΥΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΈ ³ BBS List Door Database Bulletin ³ ³ Generated by The BBS List Database Door v3.00 ³ ³ Copyright (c) 1992-1997 - High Mountain Software ³ ΤΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΎ Registered to: Dave Davidson Serial Number: TB-940004  ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: International BBS Listing System Name.....: Bailey Information Exchange Sysop's Name....: Chris Stone City, State.....: Bailey, CO. BBS Phone Number: (303)838-7984 Max. Baud Rate..: 33.6 US Robotics Operating Hours.: 23 hours, 7 days a week (1 hour a day for mail) Network Address.: Fidonet: 1:104/825, Internet: hms.com System Software.: WildCat v4.20m10, InterMail v2.29k/Multiline Access Charges..: Free access always available. Web Site URL....: http://www.hms.com/hms FTP Site Address: ftp://ftp.csn.net/hms Telnet Address..: Modem Flags.....: CM,XA,V32,V34,V42B **** System Last Verified Operating on 12/02/96 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Local BBS Listing System Name.....: Mainframe BBS Sysop's Name....: Rory Compton City, State.....: Belleville, IL. BBS Phone Number: (618)257-2539 Max. Baud Rate..: 28.8 Operating Hours.: 24 Network Address.: 1:2250/27 System Software.: PCBoard Access Charges..: None Web Site URL....: http://www. FTP Site Address: ftp://ftp. Telnet Address..: Modem Flags.....: CM,XA,V32B,V34,VFC **** System Last Verified Operating on 01/10/96 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Local BBS Listing System Name.....: INSOC GRAPHICS OF COLORADO Sysop's Name....: IVAN WINDON City, State.....: DENVER, CO. BBS Phone Number: (303)388-2375 Max. Baud Rate..: 14,400 Operating Hours.: 24 HOURS A DAY Network Address.: NONE System Software.: PCBOARD 15.0 - 1 LINE Access Charges..: FREE SYSTEM Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Local BBS Listing System Name.....: KING'S MARKET BBS Sysop's Name....: JIM AND KAREN BURT City, State.....: BOULDER, COLORADO BBS Phone Number: (303)665-6091 Max. Baud Rate..: 9600 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: FIDONET 1:104/115 System Software.: TBBS Access Charges..: UNKNOWN Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32 MNP V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Local BBS Listing System Name.....: Online Marketing Network BBS Sysop's Name....: Calvin Cline City, State.....: Loveland, Colorado BBS Phone Number: (303)667-1149 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24 Hours Network Address.: Internet: omn.com System Software.: unknown Access Charges..: unknown Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS LAPM **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Local BBS Listings System Name.....: The Garage BBS Sysop's Name....: Tom Guelker City, State.....: Collinsville, IL. BBS Phone Number: (618)344-8466 Max. Baud Rate..: 33.6 USRobotics Operating Hours.: 24 Network Address.: 1:2250/11 - 86:8124.8 System Software.: Wildcat v4.20m Access Charges..: Free Web Site URL....: http://www. FTP Site Address: ftp://ftp. Telnet Address..: Modem Flags.....: CM,XA,V32,V34,V42 **** System Last Verified Operating on 01/03/96 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Local BBS Listings System Name.....: The Master's Place Sysop's Name....: Dave Methany City, State.....: Belleville, IL. BBS Phone Number: (618)234-4043 Max. Baud Rate..: 28.8 Operating Hours.: 24 Network Address.: 1:2250/19 System Software.: Wildcat v5 Access Charges..: 20.00 Month for unlimited Unternet access. Web Site URL....: http://www. FTP Site Address: ftp://ftp. Telnet Address..: Modem Flags.....: CM,XA,V34,V32,V42B **** System Last Verified Operating on 12/18/96 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Local BBS Listings System Name.....: MPH Software Development Sysop's Name....: Mark Harrison City, State.....: New Athens, IL. BBS Phone Number: (618)539-6254 Max. Baud Rate..: 33.6 Operating Hours.: 24 Network Address.: 1:2250/23 System Software.: Opus Access Charges..: Free Web Site URL....: http://www. FTP Site Address: ftp://ftp. Telnet Address..: Modem Flags.....: CM,XA,V32,V34,V42B **** System Last Verified Operating on 12/10/96 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Local BBS Listings System Name.....: Leisure Time BBS Sysop's Name....: Bob Riddell City, State.....: Belleville, IL. BBS Phone Number: (618)397-6193 Max. Baud Rate..: 28.8 Operating Hours.: 24 Network Address.: 1:2250/10 System Software.: RemoteAccess Access Charges..: Free Web Site URL....: http://www. FTP Site Address: ftp://ftp. Telnet Address..: Modem Flags.....: CM,XA,V32,V34,V42B **** System Last Verified Operating on 12/02/96 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Local BBS Listings System Name.....: Starlanes BBS Sysop's Name....: Robert Reynolds City, State.....: Freeburg, IL. BBS Phone Number: (618)539-3751 Max. Baud Rate..: 28.8 Operating Hours.: 24 Network Address.: 1:2250/14 System Software.: PCBoard Access Charges..: Free Web Site URL....: http://www. FTP Site Address: ftp://ftp. Telnet Address..: Modem Flags.....: CM,XA,V32,V34,V42B **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Misc Systems from all over the USA System Name.....: CHAT CHALET BBS Sysop's Name....: RON MEIER City, State.....: SADDLE BROOK, NEW JERSEY BBS Phone Number: (201)791-8850 Max. Baud Rate..: 2400 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: MAJOR BBS 5.31 WITH 16 LINES Access Charges..: $10.00 MONTHLY Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: NONE **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Misc Systems from all over the USA System Name.....: THE RED PHONE NETWORK Sysop's Name....: CHRIS WELBER City, State.....: NEW YORK, NEW YORK BBS Phone Number: (212)924-1138 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: PCBOARD 14.5A WITH 6 LINES Access Charges..: $45.00 ANNUALLY Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS V42BIS **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Misc Systems from all over the USA System Name.....: The Bailey Information Exchange BBS Sysop's Name....: Chris Stone City, State.....: Bailey, Colorado, USA, Earth BBS Phone Number: (303)674-0147 Max. Baud Rate..: 28800 v.fast Operating Hours.: 24 Hours daily (Mail only during zone mail hour) Network Address.: Fidonet 1:104/825, Internet first.last@hms.com System Software.: Platinum Xpress and WildCat! v4.01M10 Access Charges..: Free access avail. Memberships start at $10.00 Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32BIS V42BIS LAPM **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Misc Systems from all over the USA System Name.....: NETCOMM BBS Sysop's Name....: BILL WATTS City, State.....: LITTLETON, CO BBS Phone Number: (303)730-7045 Max. Baud Rate..: 28800 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: GT 046/003, FIDO 1:104/603.0, FISHNET 21:69/403.0 System Software.: GT Power 19.00, Front Door 2.12 Access Charges..: FREE! Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP, V32BIS, v.34 **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Misc Systems from all over the USA System Name.....: THE FUNHOUSE BBS Sysop's Name....: THE UNKNOWN SYSOP City, State.....: UNKNOWN LOCATION BBS Phone Number: (804)442-5867 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: UNKNOWN Access Charges..: UNKNOWN AMOUNT Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: CHAT CHALET BBS Sysop's Name....: RON MEIER City, State.....: SADDLE BROOK, NEW JERSEY BBS Phone Number: (201)791-8850 Max. Baud Rate..: 2400 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: MAJOR BBS 5.31 WITH 16 LINES Access Charges..: $10.00 MONTHLY Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: NONE **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: The Red Phone Network Sysop's Name....: Chris Webler City, State.....: New York, New York BBS Phone Number: (212)924-1138 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24 Hours Network Address.: None System Software.: PcBoard 14.5a with 6 lines Access Charges..: $45.00 Annually Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS V42BIS **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: BOOK STACKS UNLIMITED Sysop's Name....: CHARLES STACK City, State.....: CLEVELAND, OHIO BBS Phone Number: (216)694-5732 Max. Baud Rate..: 2400 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: UNKNOWN Access Charges..: NO FEE Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: NONE **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: B.B.S. ENTERPRISE Sysop's Name....: JOHN MATHEY City, State.....: AKRON,OHIO BBS Phone Number: (216)928-8060 Max. Baud Rate..: 14.400 Operating Hours.: 24 HOURS A DAY Network Address.: 1:157/351 System Software.: WILDCAT 3.55 (SOON TO BE 3.90 WITH RIP) Access Charges..: $00000000000000 Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32BIS MNP V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: KING'S MARKET BBS Sysop's Name....: JIM AND KAREN BURT City, State.....: BOULDER, COLORADO BBS Phone Number: (303)665-6091 Max. Baud Rate..: 9600 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: FIDONET 1:104/115 System Software.: TBBS Access Charges..: UNKNOWN Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32 MNP V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: DAYLIGHT ONLINE SERVICE Sysop's Name....: KEVIN SMITH City, State.....: WEST MONROE, LA BBS Phone Number: (318)397-2987 Max. Baud Rate..: 19200 Operating Hours.: 24 HRS / 7 DAYS Network Address.: NONE System Software.: WILDCAT 4 Access Charges..: FREE TRIAL ACCESS. FULL ACCESS WITH SUBSCRIPTION Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: SUPRA V32BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: AIS Multiline BBS Sysop's Name....: Chris Pinnell City, State.....: Cranbrook, BC, Canada BBS Phone Number: (604)489-4206 Max. Baud Rate..: 19200 Operating Hours.: 24 Hours Network Address.: None System Software.: Galacticom 5.31 with 4 lines Access Charges..: $5.00 Monthly Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32BIS MNP V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/96 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: DAWG BYTE BBS Sysop's Name....: KEVIN SNIVELY City, State.....: NASHVILLE, TENNESSE BBS Phone Number: (615)385-4268 Max. Baud Rate..: 9600 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: FIDONET 1:116/29 System Software.: UNKNOWN Access Charges..: UNKNOWN Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32 MNP V42BIS **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: CHANNEL 1 Sysop's Name....: THE UNKNOWN SYSOP City, State.....: CAMBRIDGE, MA BBS Phone Number: (617)354-5776 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24 HOURS 7 DAYS Network Address.: UNKNOWN System Software.: UNKNOWN Access Charges..: VARIES Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: A Vitality Directory Sysop's Name....: Steu Mann City, State.....: Carlsbad, California BBS Phone Number: (619)634-1912 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24 Hours Network Address.: None System Software.: WildCat! 3.2 with 1 line Access Charges..: No fees Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32BIS MNP **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: INT'L FLUID HANDLING COMPONENTS ASSOC. Sysop's Name....: TERRY HORTON City, State.....: HOUSTON, TEXAS BBS Phone Number: (713)948-9906 Max. Baud Rate..: 2400 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: TBBS 2.2M WITH 16 LINES Access Charges..: TIME ACCESS FEE Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: NONE **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: ASA 9X Project Bulletin Board System Sysop's Name....: Chris Anderson & Susan Carlson City, State.....: Eglin AFB, Florida BBS Phone Number: (800)232-9925 Max. Baud Rate..: 9600 Operating Hours.: 24 Hours Network Address.: None System Software.: Unknown Access Charges..: No fees Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32 MNP V42BIS **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: MERCURY OPUS Sysop's Name....: EMERY MANDEL City, State.....: ST. PETERSBURG, FLORIDA BBS Phone Number: (813)321-0734 Max. Baud Rate..: 16800 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: PCBOARD 14.5A/E6 WITH 5 LINES Access Charges..: $35.00 ANNUALLY Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32BIS V42BIS MNP **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listings System Name.....: A POINTLESS CONNECTION Sysop's Name....: Dave Davidson City, State.....: Collinsville, IL. BBS Phone Number: (618)345-3663 Max. Baud Rate..: 33.6 USRobotics Operating Hours.: 24 Hrs / 7 Days Network Address.: 1:2250/24 - 86:8124/1 - 120:618/41 - 7223:4500/201 System Software.: Terminate's HOST Mini-BBS & Wildcat v4.20m Access Charges..: Free Web Site URL....: http://www. FTP Site Address: ftp://ftp. Telnet Address..: Modem Flags.....: CM,XA,V32,V34,VFC, **** System Last Verified Operating on 03/18/96 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listings System Name.....: PACIFIC ISLANDER BBS, THE Sysop's Name....: ARMEL NANO City, State.....: NUTLEY, N.J. BBS Phone Number: (201)661-3694 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24/7 Network Address.: NONE System Software.: WILDCAT! V3.90S Access Charges..: NONE YET. Web Site URL....: GENERAL USE WITH VERY LARGE ADULT AREA FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS **** System Last Verified Operating on 11/01/96 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listings System Name.....: JEZEBEL'S PARLOUR BBS Sysop's Name....: BEVERLY DELISA City, State.....: FLANDERS, NEW JERSEY BBS Phone Number: (201)927-2932 Max. Baud Rate..: 9600 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: TBBS 2.2M WITH 12 LINES Access Charges..: $50.00 ANNUALLY Web Site URL....: OVER 3 GIGS OF FILES! NEW IN-HOUSE GIFS FTP Site Address: ADDED DAILY. ONLINE GAMES AND DATABASES. Telnet Address..: CONFERENCE AREAS AND ADULT MATCHMAKING! Modem Flags.....: MNP V32 V42BIS **** System Last Verified Operating on 11/03/96 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listings System Name.....: deltaCOMM Development Sysop's Name....: Jeff Woods City, State.....: Gary, N.C. BBS Phone Number: (919)481-9399 Max. Baud Rate..: 33.6 Operating Hours.: 24 Network Address.: NONE System Software.: MajorBBS Access Charges..: None Web Site URL....: http://www. FTP Site Address: ftp://ftp. Telnet Address..: Modem Flags.....: 2 **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listings System Name.....: GadgetSoft Solutions Sysop's Name....: Kevin Smith City, State.....: Springfield, MO. BBS Phone Number: (417)865-7386 Max. Baud Rate..: 28.8 Operating Hours.: 24 Network Address.: FIDOnet Nodelisted System Software.: Wildcat Access Charges..: Free Web Site URL....: http://www. FTP Site Address: ftp://ftp. Telnet Address..: Modem Flags.....: CM,XA,V32,V34,V42B **** System Last Verified Operating on 12/03/96 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listings System Name.....: Bailey Information Exchange Sysop's Name....: Chris Stone City, State.....: Bailey, CO. BBS Phone Number: (303)647-0147 Max. Baud Rate..: 33.6 Operating Hours.: 24 Network Address.: 1:104/825 System Software.: Wildcat Access Charges..: Free Web Site URL....: http://www. FTP Site Address: ftp://ftp. Telnet Address..: Modem Flags.....: CM,XA,V32,V34,V42B **** System Last Verified Operating on 12/02/96 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listings System Name.....: The Parole Board BBS Sysop's Name....: Dennis Maidon City, State.....: Clayton, NC BBS Phone Number: (919)965-4696 Max. Baud Rate..: 33.6 Operating Hours.: 24 Network Address.: FIDOnet Nodelisted System Software.: Wildcat Access Charges..: Free Web Site URL....: http://www. FTP Site Address: ftp://ftp. Telnet Address..: Modem Flags.....: CM,XA,V32,V34,V42B **** System Last Verified Operating on 12/03/96 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listings System Name.....: TSR BBS (Terminate Support & Registrations) Sysop's Name....: Andy Roberts City, State.....: Luray, VA BBS Phone Number: (540)743-2865 Max. Baud Rate..: 28.8 Operating Hours.: 24 Network Address.: 1:109/921 System Software.: Adeptex (OS/2) Access Charges..: Free Web Site URL....: http://www. FTP Site Address: ftp://ftp. Telnet Address..: Modem Flags.....: CM,XA,V32,V34,V42B **** System Last Verified Operating on 12/02/96 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listings System Name.....: Mustang HQ BBS Sysop's Name....: Jim Harrier City, State.....: Bakersfield, CA BBS Phone Number: (805)873-2400 Max. Baud Rate..: 33.6 Operating Hours.: 24 Network Address.: None System Software.: Wildcat v5 Access Charges..: None Web Site URL....: http://www. FTP Site Address: ftp://ftp. Telnet Address..: Modem Flags.....: V32,V34,V42B,ARQ,VFC **** System Last Verified Operating on 12/01/96 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listings System Name.....: Colorado/Hewlett-Packard BBS Sysop's Name....: The Unknown Sysop City, State.....: Denver, CO. BBS Phone Number: (303)635-0650 Max. Baud Rate..: 28.8 Operating Hours.: 24 Network Address.: None System Software.: Wildcat Access Charges..: None Web Site URL....: http://www. FTP Site Address: ftp://ftp. Telnet Address..: Modem Flags.....: V32,V34,V42B **** System Last Verified Operating on 12/03/96 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listings System Name.....: National Registration Site BBS Sysop's Name....: Jim Smoot City, State.....: Copperas Grove, TX. BBS Phone Number: (817)542-7388 Max. Baud Rate..: 28.8 Operating Hours.: 24 Network Address.: 1:395/602 System Software.: Wildcat Access Charges..: Free Web Site URL....: http://www. FTP Site Address: ftp://ftp. Telnet Address..: Modem Flags.....: CM,XA,V32,V34,V42B **** System Last Verified Operating on 12/02/96 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Strictly for Adults Only System Name.....: JEZEBEL'S PARLOUR BBS Sysop's Name....: BEVERLY DELISA City, State.....: FLANDERS, NEW JERSEY BBS Phone Number: (201)927-2932 Max. Baud Rate..: 9600 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: TBBS 2.2M WITH 12 LINES Access Charges..: $50.00 ANNUALLY Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32 V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Strictly for Adults Only System Name.....: Uncensor BBS Sysop's Name....: Dave City, State.....: San Francisco, California BBS Phone Number: (408)736-6694 Max. Baud Rate..: 2400 Operating Hours.: 24 Hours Network Address.: NONE System Software.: MAJOR BBS 6 WITH 5 LINES Access Charges..: $10.00 MONTHLY Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: NONE **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Strictly for Adults Only System Name.....: THE ADULT FILE CABINET BBS Sysop's Name....: RONALD GAGE City, State.....: SAGINAW, MICHIGAN BBS Phone Number: (517)792-4680 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: PCBOARD 14.5A/E3 WITH 2 LINES Access Charges..: $30.00 ANNUALLY Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS V42BIS **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Terminate HOST Mini-BBS Listings System Name.....: A POINTLESS CONNECTION Sysop's Name....: Dave Davidson City, State.....: Collinsville, IL. BBS Phone Number: (618)345-3663 Max. Baud Rate..: 33.6 USRobotics Operating Hours.: 24 Hrs / 7 Days Network Address.: 1:2250/24 - 86:8124/1 - 120:618/41 - 7223:4500/201 System Software.: Terminate's HOST Mini-BBS v4.x Access Charges..: Free Web Site URL....: http://www. FTP Site Address: ftp://ftp. Telnet Address..: Modem Flags.....: CM,XA,V32b,V34,VFC, **** System Last Verified Operating on 03/18/96 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Terminate HOST Mini-BBS Listings System Name.....: BKGAM BBS Sysop's Name....: Scott Gammon City, State.....: Lacey, WA. BBS Phone Number: (360)493-8834 Max. Baud Rate..: 33.6 Operating Hours.: 24 Network Address.: 1:352/37 System Software.: Terminate HOST Mini-BBS Access Charges..: None Web Site URL....: http://www.cco.net/bkgam FTP Site Address: ftp://ftp. Telnet Address..: Modem Flags.....: XA,CM,LO,V32b,V42,HS **** System Last Verified Operating on 09/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Terminate HOST Mini-BBS Listings System Name.....: The Lighthouse BBS Sysop's Name....: Marcus Roeckrath City, State.....: 48308 Senden, Germany BBS Phone Number: Max. Baud Rate..: 19200 Operating Hours.: 24 Network Address.: 2:2449/523 & 21:487/523 System Software.: Terminate HOST Mini-BBS Access Charges..: Free Web Site URL....: None FTP Site Address: None Telnet Address..: None Modem Flags.....: V32T,V42B,X75 **** System Last Verified Operating on 01/18/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Misc. Systems From Around The USA. System Name.....: PACIFIC ISLANDER BBS, THE Sysop's Name....: ARMEL NANO City, State.....: NUTLEY, N.J. BBS Phone Number: (201)661-3694 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24/7 Network Address.: NONE System Software.: WILDCAT! V3.90S Access Charges..: NONE YET. Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: THE SOFT PARADE Sysop's Name....: MIKE ROBINSON City, State.....: SHELTON, CT BBS Phone Number: (203)924-5603 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: 1:141/485 System Software.: SPITFIRE 3.3 - ONE LINE Access Charges..: NO FEE - FREE BBS Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V42BIS V32BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: THE B-C-S BBS Sysop's Name....: BILL WEINMAN City, State.....: LOS ANGELES, CALIFORNIA BBS Phone Number: (213)962-2902 Max. Baud Rate..: 16800 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: WILDCAT! 3.55P WITH 4 LINES Access Charges..: $52.00 ANNUALLY Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS HST **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: THE ANTERRA NETWORK Sysop's Name....: STEVE FERGUSON City, State.....: HATBORO, PENNSYLVANIA BBS Phone Number: (215)675-3851 Max. Baud Rate..: 19200 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: WILDCAT 3.52 WITH 5 LINES Access Charges..: $5.00 MONTHLY Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32 **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: BOOK STACKS UNLIMITED Sysop's Name....: CHARLES STACK City, State.....: CLEVELAND, OHIO BBS Phone Number: (216)694-5732 Max. Baud Rate..: 2400 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: UNKNOWN Access Charges..: NO FEE Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: NONE **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: B.B.S. ENTERPRISE Sysop's Name....: JOHN MATHEY City, State.....: AKRON,OHIO BBS Phone Number: (216)928-8060 Max. Baud Rate..: 14.400 Operating Hours.: 24 HOURS A DAY Network Address.: 1:157/351 System Software.: WILDCAT 3.55 (SOON TO BE 3.90 WITH RIP) Access Charges..: $00000000000000 Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32BIS MNP V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: THE MARS HOTEL Sysop's Name....: CAP City, State.....: DENVER, CO BBS Phone Number: (303)337-6022 Max. Baud Rate..: 14.4 Operating Hours.: 24 Network Address.: NONE System Software.: VBBS Access Charges..: NONE Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32BIS **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: THE PEAK BBS Sysop's Name....: JON ALMON City, State.....: AURORA, COLORADO BBS Phone Number: (303)360-7680 Max. Baud Rate..: 9600 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: GALACTICOMM MAJOR 6.02 WITH 2 LINES Access Charges..: $10.00 ANNUALLY Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32 MNP V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: INSOC GRAPHICS OF COLORADO Sysop's Name....: IVAN WINDON City, State.....: DENVER, CO. BBS Phone Number: (303)388-2375 Max. Baud Rate..: 14,400 Operating Hours.: 24 HOURS A DAY Network Address.: NONE System Software.: PCBOARD 15.0 - 1 LINE Access Charges..: FREE SYSTEM Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: THE TREASURE COVE Sysop's Name....: DAVID JAMES City, State.....: BOULDER CO BBS Phone Number: (303)530-9624 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24 HRS Network Address.: 1:104/133 FIDONET 31:954/2003 CFRNET System Software.: RA 2.01 Access Charges..: NONE Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP5 V42BIS V32BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: METROLINE BBS Sysop's Name....: WALT COPLEY City, State.....: DENVER, COLORADO BBS Phone Number: (303)556-3824 Max. Baud Rate..: 9600 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: TBBS 2.2 WITH 1 LINE Access Charges..: NO FEE Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32 MNP **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: KING'S MARKET BBS Sysop's Name....: JIM AND KAREN BURT City, State.....: BOULDER, COLORADO BBS Phone Number: (303)665-6091 Max. Baud Rate..: 9600 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: FIDONET 1:104/115 System Software.: TBBS Access Charges..: UNKNOWN Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32 MNP V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: ONLINE MARKETING NETWORK BBS Sysop's Name....: CALVIN CLINE City, State.....: LOVELAND, COLORADO BBS Phone Number: (303)667-1149 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: INTERNET: OMN.COM System Software.: UNKNOWN Access Charges..: UNKNOWN Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS LAPM **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: THE BAILEY INFORMATION EXCHANGE Sysop's Name....: CHRIS STONE City, State.....: BAILEY, COLORADO BBS Phone Number: (303)674-0147 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24 HOURS 7 DAYS Network Address.: FIDO: 1:104/825 INTERNET: HMS.COM System Software.: LORABBS/DOS V2.35 RUNNING WITH ONE LINE Access Charges..: CONTRIBUTIONS Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32B V42B LAPM **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listings System Name.....: YEAR 3000 BULLETIN BOARD SYSTEM Sysop's Name....: JOHN SWANAGON City, State.....: AURORA, COLORADO BBS Phone Number: (303)680-6630 Max. Baud Rate..: 19,200 Operating Hours.: 24 HRS A DAY Network Address.: 42:699/0: FUTURENET System Software.: WILDCAT! 3.60 Access Charges..: 20.00 FOR 6MONTHS Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: PRETZEL LOGIC Sysop's Name....: GAR WHITENTON City, State.....: DENVER, CO BBS Phone Number: (303)863-1379 Max. Baud Rate..: 57600 Operating Hours.: ALL Network Address.: 1:104/340 System Software.: WILDCAT! 3.9 Access Charges..: $15 PER YEAR Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP-5 V.32 V32 BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: International BBS Listing System Name.....: PHASE II Sysop's Name....: LENARD COLE City, State.....: SASKATOON, SASKATCHEWAN, CANADA BBS Phone Number: (306)955-8162 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: FIDONET: 1:140/165 System Software.: SUPERBBS V1.17-3 Access Charges..: NONE Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32B V42B **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: THE SERIAL PORT BBS Sysop's Name....: STU JACKSON City, State.....: CLINTON TWP, MICHIGAN BBS Phone Number: (313)286-0145 Max. Baud Rate..: 16800 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: TBBS 2.2M WITH 8 LINES Access Charges..: $45.00 ANNUALLY Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS V42BIS **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: DAYLIGHT ONLINE SERVICE Sysop's Name....: KEVIN SMITH City, State.....: WEST MONROE, LA BBS Phone Number: (318)397-2987 Max. Baud Rate..: 19200 Operating Hours.: 24 HRS / 7 DAYS Network Address.: NONE System Software.: WILDCAT 4 Access Charges..: FREE TRIAL ACCESS. FULL ACCESS WITH SUBSCRIPTION Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: SUPRA V32BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: International BBS Listing System Name.....: MIKROILIJAT PCBPARD BBS Sysop's Name....: KAJ NIEMI City, State.....: HELSINKI, FINLAND, EUROPE BBS Phone Number: (358)506-3471 Max. Baud Rate..: 19200 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: FIDONET: 2:220/660.0 System Software.: PCBOARD Access Charges..: 190 FIM/YEAR (INCLUDES MEMBERSHIP TO PCUG) Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: XX CM ZYX V42B UFAX **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: RAINMAKER BBS Sysop's Name....: MATTHEW GILES City, State.....: MARIETTA, GEORGIA BBS Phone Number: (404)587-4515 Max. Baud Rate..: 9600 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: PCBOARD 14.5A WITH 1 LINE Access Charges..: $10.00 ANNUALLY Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32 **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: ORLANDO BULLET BBS Sysop's Name....: THE UNKNOWN SYSOP City, State.....: ORLANDO, FLORIDA BBS Phone Number: (407)277-2007 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24 HOURS, 7 DAYS Network Address.: NONE System Software.: CUSTOM Access Charges..: FREE Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: TRUE MEDIA, INC Sysop's Name....: TRUE MEDIA, INC STAFF City, State.....: PALM BAY, FLORIDA BBS Phone Number: (407)722-3406 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24 HOURS 7 DAYS Network Address.: NONE System Software.: CUSTOM Access Charges..: FREE Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: LATE NIGHT SOFTWARE Sysop's Name....: TIM POZAR City, State.....: SAN FRANCISCO, CALIFORNIA BBS Phone Number: (415)695-0759 Max. Baud Rate..: 9600 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: FIDONET 1:125/555 System Software.: UNKNOWN Access Charges..: UNKNOWN Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32 V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: GEM-SUN SYSTEMS BBS Sysop's Name....: RALPH MELANCON, BCSAC City, State.....: THIBODAUX, LA BBS Phone Number: (504)447-9204 Max. Baud Rate..: 57.6 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: WILDCAT! 3.90S Access Charges..: FREE & REGISTERED Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32/V42 BIS/MNP 5 **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Strictly for Adults System Name.....: THE ADULT FILE CABINET BBS Sysop's Name....: RONALD GAGE City, State.....: SAGINAW, MICHIGAN BBS Phone Number: (517)792-4680 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: PCBOARD 14.5A/E3 WITH 2 LINES Access Charges..: $30.00 ANNUALLY Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS V42BIS **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: International BBS Listing System Name.....: AIS MULTILINE BBS Sysop's Name....: CHRIS PINNELL City, State.....: CRANBROOK, BC, CANADA BBS Phone Number: (604)489-4206 Max. Baud Rate..: 19200 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: GALACTICOM 5.31 WITH 4 LINES Access Charges..: $5.00 MONTHLY Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32BIS MNP V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: THE INFORMAL BBS Sysop's Name....: STEPHEN LLOYD City, State.....: ABSECON, NEW JERSEY BBS Phone Number: (609)652-6182 Max. Baud Rate..: 57600 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: INTERNET: INFORMAL.COM System Software.: UNKNOWN Access Charges..: VARIES (SOME FREE) Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: DAWG BYTE BBS Sysop's Name....: KEVIN SNIVELY City, State.....: NASHVILLE, TENNESSE BBS Phone Number: (615)385-4268 Max. Baud Rate..: 9600 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: FIDONET 1:116/29 System Software.: UNKNOWN Access Charges..: UNKNOWN Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32 MNP V42BIS **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: SOUNDS OF SILENCE Sysop's Name....: JIM WALTON City, State.....: NASHVILLE, TENNESSEE BBS Phone Number: (615)449-5969 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: GALACTICOM 6.02 WITH 32 LINES Access Charges..: $10.00 MONTHLY Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Misc. Systems From Around The USA. System Name.....: CHANNEL 1 Sysop's Name....: THE UNKNOWN SYSOP City, State.....: CAMBRIDGE, MA BBS Phone Number: (617)354-5776 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24 HOURS 7 DAYS Network Address.: UNKNOWN System Software.: UNKNOWN Access Charges..: VARIES Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: Misc. Systems From Around The USA. System Name.....: THE DARKROOM BBS Sysop's Name....: DAVE DAVIDSON City, State.....: COLLINSVILLE, IL. BBS Phone Number: (618)345-3663 Max. Baud Rate..: 19200 Operating Hours.: 24 HRS - 7 DAYS Network Address.: 1:2250/24 FIDO, VNET @1618013 System Software.: VBBS Access Charges..: NONE Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: PACIFIC RIM BBS Sysop's Name....: BRENDA DONOVAN City, State.....: SAN DIEGO, CA BBS Phone Number: (619)278-7361 Max. Baud Rate..: 19200 Operating Hours.: 24 Network Address.: NONE System Software.: UNKNOWN Access Charges..: NO FEE Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: NONE DEFINED **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: A VITALITY DIRECTORY Sysop's Name....: STEU MANN City, State.....: CARLSBAD, CALIFORNIA BBS Phone Number: (619)634-1912 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: WILDCAT! 3.2 WITH 1 LINE Access Charges..: NO FEE Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32BIS MNP **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: ADA INFORMATION CLEARINGHOUSE Sysop's Name....: DEPARTMENT OF DEFENSE City, State.....: WASHINGTON, D.C. BBS Phone Number: (703)614-0215 Max. Baud Rate..: 9600 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: UNKNOWN Access Charges..: NO FEE Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32 MNP V42BIS **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: THE REAL ESTATE SHOP BBS Sysop's Name....: JEFF TUCKER City, State.....: CHARLOTTE, NC BBS Phone Number: (704)531-7375 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24 Network Address.: @REALTY.COM (INTERNET) System Software.: WILDCAT! Access Charges..: NONE Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: ALL **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: INT'L FLUID HANDLING COMPONENTS ASSOC. Sysop's Name....: TERRY HORTON City, State.....: HOUSTON, TEXAS BBS Phone Number: (713)948-9906 Max. Baud Rate..: 2400 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: TBBS 2.2M WITH 16 LINES Access Charges..: TIME ACCESS FEE Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: NONE **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: ADA 9X PROJECT BULLETIN BOARD Sysop's Name....: CHRIS ANDERSON & SUSAN CARLSON City, State.....: EGLIN AFB, FLORIDA BBS Phone Number: (800)232-9925 Max. Baud Rate..: 9600 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: UNKNOWN Access Charges..: NO FEE Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32 MNP V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: THE EARTH ART BBS Sysop's Name....: BOB CHAPMAN City, State.....: NORTH CHARLESTON, SOUTH CAROLINA BBS Phone Number: (803)552-4389 Max. Baud Rate..: 19200 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: PCBOARD 14.5A/10 WITH 2 LINES Access Charges..: NO FEE Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: THE TIGER'S DEN Sysop's Name....: EDDIE DUKES City, State.....: COLUMBIA, SC BBS Phone Number: (803)798-5068 Max. Baud Rate..: 19200 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: 1:376/144 System Software.: WILDCAT! Access Charges..: $20.00 /YR. Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: MUSTANG HEADQUARTERS BBS Sysop's Name....: MUSTANG SOFTWARE City, State.....: CALIFORNIA BBS Phone Number: (805)395-0650 Max. Baud Rate..: 14400 Operating Hours.: 24 HOURS 7 DAYS Network Address.: NONE System Software.: WILDCAT!/IM WITH 16(?) LINES Access Charges..: NO FEE Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: MNP V32BIS V42BIS **** System Last Verified Operating on 01/01/97 **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ System Category.: National BBS Listing System Name.....: MERCURY OPUS Sysop's Name....: EMERY MANDEL City, State.....: ST. PETERSBURG, FLORIDA BBS Phone Number: (813)321-0734 Max. Baud Rate..: 16800 Operating Hours.: 24 HOURS Network Address.: NONE System Software.: PCBOARD 14.5A/E6 WITH 5 LINES Access Charges..: $35.00 ANNUALLY Web Site URL....: FTP Site Address: Telnet Address..: Modem Flags.....: V32BIS V42BIS MNP **** System NOT verified to be operating. **** ΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ  -=*> End of Listing <*=-